Close
back to top

Andrzej Walijewski – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Wydziału Rzeźby pod kierunkiem prof. Stanisława Kulona. Praca dyplomowa pt. „Wesele chłopskie” (1988 r.) została wystawiona w PKiN w Warszawie.

Pracuję w drewnie, kamieniu, brązie, szlachetnych i trwałych materiałach rzeźbiarskich.

Jestem autorem wielu rzeźb m. in. o tematyce sakralnej: Figury św. Barbary w kościele p. w. św. Barbary i kościele p. w. św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, pomnika św. Jana Pawła II w Bogatyni, figury św. Jana Pawła II w Mistrettcie (Sycylia), figury św. Ojca Pio w kościele p. w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wałbrzychu, współautorem Madonny na fasadzie kościoła p. w. św. Stanisława Kostki w Warszawie, figury Chrystusa Ukrzyżowanego w kościele w Vinnipeg (Kanada) Drogi Krzyżowej w Rychwałdzie, Madonny Fatimskiej w Jessheim (Norwegia), pomnika Mściwoja ze Skrzynna w Kijach (woj. świętokrzyskie), szachów z figurami/popiersiami aktorów do sztuki Teatru Telewizji TVP „Wilk stepowy” Hermanna Hesse’a.

Tworzę autorskie rzeźby, poszukując w trwałym materiale i zewnętrznym kształcie tego, co w człowieku głębsze,  interesujące, ciekawe.

Czerpię z dokonań starych mistrzów i mimo wielu lat twórczej pracy, nieustannie szukam w codziennych zmaganiach rzeźbiarskich własnych ścieżek. Fascynuje mnie rzeźba gotycka, będąca inspiracją do tworzenia moich autorskich rzeźb sakralnych, na których wykonuję polichromię (także złocenie i srebrzenie) z zachowaniem wszelkich zasad obowiązujących w średniowieczu.

Moje rzeźby znajdują w wielu kościołach i zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji, Chorwacji, Włoszech, Szwecji, Norwegii, USA, Kanadzie i Australii. Moje prace można również spotkać w galeriach w Warszawie i Krakowie.